İzmir Avukat, İzmir Avukatları, İzmir Avukat Tavsiye, İzmir Boşanma Avukatı, İzmir Boşanma Avukatı Tavsiye, İzmir Boşanma Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı, İzmir Ağır Ceza Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı Tavsiye, İzmir İş Davası Avukatları, İzmir İş Davası Avukatı, İzmir İş Mahkemeleri Avukatları, İzmir Ceza Avukatı, İzmir Anlaşmalı Boşanma Avukatı, İzmir Nafaka Avukatı, İzmir Çekişmeli Boşanma Avukatı, İzmir İcra Avukatı, İzmir İş Kazası Avukatı, İzmir Miras Avukatı, İzmir İcra Avukatı, İzmir Tazminat Avukatı, İzmir Yabancılar Avukatı, İzmir Vatandaşlık Avukatı, İzmir Deport Avukatı

'En İyi' şekilde boşanma fikri, birçok insan için olumlu bir ayrılma gibi görünebilir. Ancak 'En İyi' boşanma şekli, çoğu ayrılan çiftler ve çocukları için daha farklı görünüyor.

Çocuk ve Ergen Psikoterapisti ile bir çocuğun bakış açısından "iyi" bir boşanmanın nasıl görünebileceği fikrini konuştum. Bu zor konu hakkında yazmanın en iyi yolunun, yasal ve terapötik deneyimlerimize dayanarak, farklı yaşlardaki çocuklara bu soruyu sorduğumuzda neler söyleyebileceğini hayal etmek olduğuna karar verdik. Aşağıda kullanılan tüm örnekler kurgusaldır ve deneyimlerimize dayanmaktadır, belirli bir kişi veya kişilere dayanmamaktadır.

"Keşke hiç olmamış olsaydı ve annemle babam hala birlikte olsaydı. Hafta sonları birlikte olmamamızı istemiyorum. Üzgünüm ve bu durumdan nefret ediyorum.” 6 yaşında bir çocuk, duygularını bu şekilde dile getiriyor.

Boşanma avukatı olmanın en zor kısımlarından biri, ailelerin ayrılıkla uğraşırken yaşadıkları acıya tanık olmaktır. Çoğu boşanma avukatı 'tamirci'dir: çözümler bulmayı ve yasal bir çerçeve içinde ailelerin ilerlemesine yardımcı olmayı ister. Bunun bir istisnası değilim, ancak son zamanlarda İzmir hukuk büromuzda tartıştığımız bir durum, özellikle yasal bir sürecin başlangıcında rolümüzü önemini farketmek. Sizinle istediğiniz yerde buluşmak istiyoruz: dinlemek ve sizin ve çocuğunuzun veya çocuklarınızın yaşadığı tüm duyguları anlamaya çalışmak bizim asıl amaçlarımızdan birkaçı içerisinde yer alıyor. Bu durum, ileriye dönük stratejimizi geliştiriyor, en başta harekete geçmekten çok dinlemekle ilgileniyoruz.

"Sadece tartışmayı bırakmalarını istiyorum. Sürekli tartışıyorlar ve bazen sanki orada değilmişim gibi geliyor. Neden ne kadar üzgün olduğumu göremiyorlar?" 12 yaşında bir çocuk, duygularını bu şekilde dile getiriyor.

Çoğu ebeveyn, çocuklarını dünyadaki her şeyden daha fazla önemsediklerini söyler. Bu sözler boşanma avukatı olarak çok duyduğum bir şey. Ancak boşanma avukatları ve terapistleri, hayatlarının en kaotik, sıkıntılı anlarını müvekkillerini ayırmaya yardımcı olarak geçirirler. Bu nedenle, boşanma gerçekten olmak istediğiniz “En İyi” ebeveyn olma hayalini yok edebileceğiniz en zor zamanlardan biridir. İzmir'de Boşanma Avukatı olarak, bu senaryoda ebeveynlere tavsiyem iki şeyi denemek ve yapmalarıdır: çocuğunuza odaklanın ve kendinize destek sağlayın.

Hukuki açıdan bakıldığında, boşanma davalarında çocuğunuz her şeyin merkezindedir. Onların yararına olan şey, yalnızca sizin önceliğiniz değil, mahkemenin de önceliğidir ve size yardımcı olan tüm hukukçuların önceliği bu olmalıdır.

(Boşanma Hakkında Bilmeniz Gereken On Şey yazımıza göz atabilirsiniz.)

Çocuğunuzun yüksek yararının ne olduğunu değerlendirmek, genellikle ihtiyaçlarının diğer ebeveyn tarafından nasıl karşılandığının değerlendirilmesini içerir, ancak bu tartışmalar anlaşılabilir bir şekilde sunulmalıdır yoksa ne yazık ki çoğu zaman odağı kaybedilebilir. Çocuğunuzla ilgili konularda avukatınızla konuşuyorsanız ve 15 dakika boyunca kimse çocuğunuzun adını söylemediyse, tartışma çocuğunuzla alakalı değil başka şeyleri içerir. Bu, tartışmanın çocuğunuzun geleceğinden ve her birinizle olan ilişkisinden ziyade iki ebeveyn arasındaki bir anlaşmazlık hakkında olabileceğinin bir işareti olabilir.

Çocuğunuzun çıkarlarından uzaklaştığınızı ve anlaşmazlığa düştüğünüzü fark ederseniz, onu tekrar rayına oturtmaya çalışın (avukatınız bu konuda yardımcı olmalıdır) ama aynı zamanda – kendinizi biraz serbest bırakın. Bir çiftin parçası olduğunuzda birlikte ebeveynlik zordur: Ayrılan bir çiftin parçası olduğunuzda, gerçekten önemli olsa da, zor bir görev gibi hissedilebilir.

Konuşmalarımızda Çocuk ve Ergen Psikoterapisti, birçok çocuğun boşanma sırasında yaşadığı acının kökeninin her zaman ayrılığın kendisi değil, ebeveyn çatışmasının sonuçları olduğuna dair iyi bilinen araştırma hakkında yorumda bulundu: Bir çocuğun sıkıntısı genellikle görünmeme ve içinde sıkışıp kalma hissinden kaynaklanır. Her yaşta rahatsız edici ve istikrarsız ve kendilerini güçsüz hissedebilirler. Bir ebeveyn olarak siz de kendinizi güçsüz hissediyor olabilirsiniz. Size ve çocuklarınıza yardım etmek için deneyebileceğiniz bir şey, kendinize bakmak ve onlarla birlikte check-in yapmaktır. Çocuk ve Ergen Psikoterapisti, çocuklarınızla 'check-in'in ne hakkında olduğu hakkında konuşurken bunu mükemmel bir şekilde ifade etti: bu, sahip olabilecekleri herhangi bir duyguyu sizinle paylaşmaları için düzenli olarak yer açmaya çalışmakla alakalı durumlardır. Bunu, ailede ortaya çıkan değişiklikler hakkında açık sorular sorarak yapabilirsiniz. Hazır olduklarında ve olduklarında cevap vermelerine izin verin ve bir direnç hissederseniz konuşmayı zorlamamaya çalışın - ancak durum buysa biraz sonra geri dönün. O zaman yapmanız gereken kısaca, çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini basitçe dinlemektir. Empati kurun ve duyduklarınızı onlara geri yansıtın ve o anda herhangi bir şeyi düzeltmenin veya kendinizi savunmanın cazibesine direnmeye çalışın. Tüm cevaplara veya çözümlere sahip olmanız gerekmediğini unutmayın - sadece dinleyin.

Çocuğunuzun istediği şey, sizin, ebeveynleri tarafından onlar için kararlaştırılan veya onlar için bir mahkeme tarafından kararlaştırılan düzenlemelerin merkezinde yer alır. Aile hukuku mahkemeleri, çocuğunuzun 'isteklerini ve duygularını' anlamanın önemi hakkında konuştuklarını sık sık duyacaksınız. Kiminle yaşadıkları, diğer ebeveynlerini ne zaman gördükleri veya hangi okula gittikleri ile ilgili olsun, mahkeme onlar için neyin en iyi olduğuna karar verirken çocuğunuzun bu konudaki istek ve duygularını dengeli olarak tartacaktır. Bu, tüm aile hukuku mahkemelerinin mahkemede ve mahkeme dışında çocuklarla ilgili meseleleri nasıl ele aldıklarını etkiler.

Ebeveynlerin çoğu, ayrı olduklarında, birlikte olduklarında çocuklarının istek ve duygularının ne olduğu konusunda tam olarak aynı düşüncede değildir. Buna ek olarak, çocuğunuzun ayrılığınızdan kaynaklanan bazı çatışmalarla, sizi rahatlatmak ve anlaşmazlığı azaltmak için her birinize farklı şeyler söyleyerek baş ediyor olabileceği gerçeğini unutmayın. Çocuğunuzun istek ve duygularının ne olduğu konusunda üzerinde uzlaşılmış bir görüşün olmadığını görebilirsiniz.

Hukukçuların üzerinde bulunduğu ebeveyn yabancılaşmasıdır. Ebeveyn yabancılaşmasının olduğu veya meydana geldiği durumlarda, bir çocuk ebeveyni görmek istemediğini kendi duygularından dolayı değil, ebeveynlerinden nasıl etkilendiklerinden dolayı söyleyebilir. Ebeveyn yabancılaşmasını içeren bir davada, bir veya daha fazla üçüncü tarafın katılımı muhtemelen daha fazla olacaktır.

Hukuki açıdan ayrılık, belli bir zaman alan ve sonra biten bir şeydir. Mahkeme yargılamaları, yürütülüp yürütülmek değil, gerekirse nihai bir duruşma ile sona ermek içindir. Bir müvekkilin boşanması, mali anlaşma, çocuklarla veya üçüyle ilgili düzenlemelerle uğraşıyor olsam da, genellikle her birinin bir tür sona erdiğini gösteren bir emir olacaktır. Aynı şey, ayrılığın yaratabileceği etki için her zaman doğru değildir. Davalar sona erer, ancak onlardan kaynaklanan düzenlemeler ve bu düzenlemelerin etkisi bitmeyebilir. Herhangi bir mahkeme sürecinin sonunun çok ötesinde bir aile için çıkarımlar olabilir.

Tartışmalarımız sırasında Çocuk ve Ergen Psikoterapisti, ebeveyn ayrılığının etkilerinin gelişen doğası hakkında konuştu. Çocuğun ilişkilerin karmaşıklığına ilişkin artan anlayışı, daha sonraki olayların daha önceki deneyimleri yeniden tetiklemesi veya belki de bölünmüş aileleri son derece duygusal bir alanda bir araya getirmesi nedeniyle, sizin veya çocuklarınız için tanımlanmış bir son olmayabilir. Anne babaların yapabileceği en iyi şey, her şeyin yolunda olduğunu, çözüldüğünü ve geçmişte kaldığını varsaymak değil, çocuklarıyla yetişkin olduklarında bile iletişimi açık tutmaktır. Herkesin ayrı bir aile deneyimi zamanla büyüyecek ve gelişecek ve her bir kişi için çeşitli benzersiz şekiller ve biçimler alacaktır. Daha önceki ağrılar büyümeye, onarıma ve iyileşmeye dönüşebilir, ancak bazen geri dönebilir: belirli olaylara ve durumlara bağlı olarak duygular arka plandan ön plana geçebilir. Çocuk ve Ergen Psikoterapisti'nin tavsiyesi basit ama önemli: Bunu kabul edin ve bunun hakkında konuşmaya devam etmek için zaman ayırmaya çalışın. Kilitli bir dolapta yasal belgelerle birlikte dosyalamayın! Ve her zaman kendinize iyi bakın.

(Boşanma Avukatı (İzmir) Hakkında Daha Fazla İçerik Okuyun.)

Sonuç

Çocukların söz konusu olduğu durumlarda 'iyi' bir boşanmanın neye benzediği sorusunun paradoksal sonucu şu olabilir: herkesin iyi hissetmediğini kabul etmesini gerektirir. Ayrılık, sonuçta herkes için daha iyi olan olumlu bir şey olabilir, ancak ayrılık sürecinin deneyimi, keder, yıllar boyunca sıklıkla devam eden gerilimler hiç iyi hissettirmeyebilir. Acıtabilir ve bu acı farklı şekillerde, farklı zamanlarda kendini gösterebilir ve başka duygularla karıştırıldığı için daha da zorlaşabilir: belki rahatlama ve yeni bir bölümdeki umut duygusu. Belirli bir ailenin kendine özgü koşulları ne olursa olsun, çocukların bu işlerle uğraşması gerçekten zordur.

Çoğu ebeveyn için ideal olan, çocuklarını en az zararla korumaktır. Ancak gerçek şu ki, onları her zaman tamamen koruyamazlar. Yapabilecekleri en iyi şey, onları desteklemek ve ortaya çıktıklarında dalgalı sularda gezinmek için ihtiyaç duyacakları araçları geliştirmelerine yardımcı olmaktır. Ayrılıyorsanız bunu yapmaya çalışmak gerçekten zor olabilir ve bazı noktalarda kendinizi 'bozuyor' gibi hissedebilirsiniz. Bu nedenle, belki de başlamak için en iyi yer, boşanmanın zaman zaman - herkes için çok büyük olasılıkla dağınık hissedeceğini kabul etmektir.

Ancak denemeye devam edebilirsiniz: her zaman elde ettiğiniz şeyler olmasa bile, çocuğunuza dikkatinizi, odağınızı ve onlar için en iyi sonucu vermeye çalışın. 'Yeterince iyi' bir boşanma veya ayrılık, denemeye devam ettiğiniz bir boşanma gibi görünebilir. Öz şefkate tutunmaya çalışmak, çocuğunuzun deneyimini yansıtmak ve onunla açıkça konuşmak için bir alan tutmaya çalışmak - sizin ve onların bunu aşacağına dair bir umut duygusunu korumaya çalışmaktır.

Bu blogda dile getirilen sorunlar hakkında herhangi bir sorunuz varsa, lütfen aile ve boşanma avukatı ile iletişime geçin.

Avukat İpek Kul Hakkında

İpek Kul, İzmir'de aile ve boşanma konuları üzerinde derin tecrübeye sahip avukattır. Karmaşık nafaka davalar ve çocukları içeren zorlu boşanma davalar üzerinde çalışıyor. İpek, yüksek çekişmeli boşanma ve anlaşmalı boşanma davalarında uzmanlaşmıştır. Avukat İpek Kul çözüm odaklı olarak müvekilleri için neyin en önemli olduğuna odaklanan stratejiler geliştirmek için boşanma davalarınızda size destek vermekte.

İzmir Avukat, İzmir Avukatları, İzmir Avukat Tavsiye, İzmir Boşanma Avukatı, İzmir Boşanma Avukatı Tavsiye, İzmir Boşanma Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı, İzmir Ağır Ceza Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı Tavsiye, İzmir İş Davası Avukatları, İzmir İş Davası Avukatı, İzmir İş Mahkemeleri Avukatları, İzmir Ceza Avukatı, İzmir Anlaşmalı Boşanma Avukatı, İzmir Nafaka Avukatı, İzmir Çekişmeli Boşanma Avukatı, İzmir İcra Avukatı, İzmir İş Kazası Avukatı, İzmir Miras Avukatı, İzmir İcra Avukatı, İzmir Tazminat Avukatı, İzmir Yabancılar Avukatı, İzmir Vatandaşlık Avukatı, İzmir Deport Avukatı
İzmir Avukat, İzmir Avukatları, İzmir Avukat Tavsiye, İzmir Boşanma Avukatı, İzmir Boşanma Avukatı Tavsiye, İzmir Boşanma Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı, İzmir Ağır Ceza Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı Tavsiye, İzmir İş Davası Avukatları, İzmir İş Davası Avukatı, İzmir İş Mahkemeleri Avukatları, İzmir Ceza Avukatı, İzmir Anlaşmalı Boşanma Avukatı, İzmir Nafaka Avukatı, İzmir Çekişmeli Boşanma Avukatı, İzmir İcra Avukatı, İzmir İş Kazası Avukatı, İzmir Miras Avukatı, İzmir İcra Avukatı, İzmir Tazminat Avukatı, İzmir Yabancılar Avukatı, İzmir Vatandaşlık Avukatı, İzmir Deport Avukatı