İzmir Avukat, İzmir Avukatları, İzmir Avukat Tavsiye, İzmir Boşanma Avukatı, İzmir Boşanma Avukatı Tavsiye, İzmir Boşanma Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı, İzmir Ağır Ceza Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı Tavsiye, İzmir İş Davası Avukatları, İzmir İş Davası Avukatı, İzmir İş Mahkemeleri Avukatları, İzmir Ceza Avukatı, İzmir Anlaşmalı Boşanma Avukatı, İzmir Nafaka Avukatı, İzmir Çekişmeli Boşanma Avukatı, İzmir İcra Avukatı, İzmir İş Kazası Avukatı, İzmir Miras Avukatı, İzmir İcra Avukatı, İzmir Tazminat Avukatı, İzmir Yabancılar Avukatı, İzmir Vatandaşlık Avukatı, İzmir Deport Avukatı

Bir evlilik sona erdiğinde, eşler ve çocukları genellikle çok fazla stresli olaylar fırtınasıyla karşı karşıya kalırlar: yeni yaşam düzenlemeleri, ebeveynlik programları ve tabii ki mülk ve parayla ilgili kararlar. Bu değişikliklerin neden olduğu duygular, eşlerin boşanmanın hukuki sürecini anlamalarını zorlaştırabilmekte, hatta sağlıklı kararlar vermelerini bile zorlaştırabilmektedir. Başlamadan önce süreç hakkında bilgilendirilirseniz, boşanma sürecini atlatmak daha kolay olabilir. Aşağıdaki makale, bu zor dönemde size rehberlik edecek birkaç ipucu sunmaktadır.

İzmir En İyi Boşanma Avukatı, İzmir En İyi Aile Hukuku Avukatı, İzmir Avukat, İzmir Boşanma Avukatı, İzmir Boşanma Avukatı Tavsiye

1. Boşanma Davanızı "Kazanmayı" Beklemeyin

Pek çok insan, mahkemede eşini "yenme" umuduyla boşanmaya başlar. Aslında, boşanmada nadiren gerçek bir kazanan vardır. Tipik boşanma, çocuk velayeti, destek ve mal paylaşımı gibi çeşitli konuları içerir. Nadiren boşanmış eşler istedikleri her şeyi elde ederler. Örneğin, bir eşe çocukların birincil velayeti verilebilir, ancak talep edilenden çok daha düşük miktarda eş desteği alabilir; "Kazanan"ı "kaybeden"den ayırmak neredeyse imkansızdır, bu yüzden "kazanmaya" çalışmak anlamsızdır.

Bunun yerine, bu yola girmeden önce tam bir mahkeme savaşının sonuçlarını düşünün. Harcayacağınız binlerce türk lirasına ek olarak, hararetli bir boşanma savaşında en çok çocuklarınız zarar görebilir. Ortalık yatıştıktan sonra, yakında kimin "kazandığını" unutabilirsiniz.

2. Üzerinde Düşünmeden Önemli Kararlar Vermeyin

Boşanma sırasında yaşamı değiştiren birçok karar verilir. Örneğin, aile evini satmanız gerekip gerekmediğini belirlemeniz gerekebilir. Sadece davayı bitirmek için hızlı bir karar verme dürtüsüne direnin. Önemli seçimler yaparken, olası sonuçları göz önünde bulundurmanız çok önemlidir.

3. Boşanıyorsunuz: Çocuklarınız Boşanmıyor

Anın sıcağına kapılmak kolaydır. Ancak çocuklarınızın yanında eşinize zalimce sözler söylemeniz kalıcı bir etki yapabilir. Psikolojik araştırmalar, boşanma sırasında ebeveynler ne kadar çok kavga ederse, tüm sürecin çocuklara o kadar zarar verdiğini gösteriyor.

Ne zaman kırıcı bir şey söyleyeceksen, konuşmadan önce kendine düşünmek için biraz zaman tanı. İzlenecek basit bir kural, bir soruyu yanıtlamadan veya bir açıklama yapmadan önce ona kadar saymaktır.

Ayrıca, istismar veya ihmal öyküsü olmadıkça, çocuklarınızın diğer ebeveynleriyle ilişkisi devam edecektir. Eşinizle ne kadar üzgün olursanız olun, sağlıklı bir ebeveyn-çocuk bağını kırmaya veya engellemeye çalışmamalısınız.

Bu zorlu süreçte çocuklarınızın ihtiyaçlarını nasıl karşılayacağınızı öğrenmek için deneyimli bir ruh sağlığı uzmanından çocuklarınıza boşanma konusunda danışmanlık yapmasını ve kendiniz için de danışmanlık almayı düşünebilirsiniz.

4. Başkalarının Boşanmaları Hakkında Söyledikleri Her Şeye İnanmayın

Boşanmış arkadaşlarınız, boşanmanızda ne olması gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunabilirler. Ne yazık ki, başkalarından aldığınız bilgi ve tavsiyeler yanıltıcı veya yanlış olabilir.

Her boşanmanın farklı sorunları vardır. Arkadaşlarınız boşanmalarında olanların tipik olduğuna inanabilir, ancak kararlarınızı başka birinin deneyimlerine dayandırmamak en iyisidir. Bunun yerine, davanızın ayrıntılarına aşina olan avukatınızdan, ruh sağlığı uzmanlarından ve mali danışmanlardan aldığınız tavsiyelere güvenin.

Boşanma Avukatı (İzmir) Hakkında Daha Fazla İçerik Okuyun.

5. Geçmişi Unutun. Geleceğe Hazırlanın. "Büyük Resim" Kişisi Olun

Evliliğiniz sırasında eşiniz tarafından yapıldığını düşündüğünüz tüm kötü şeyleri takıntı haline getirmek, yalnızca hayatınıza devam etmenizi ve ailenizin yararına olacak kararlar almanızı engeller. Geçmişi unutup geleceğe odaklanmaya çalışın. Aileniz için mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için eşinizle birlikte çalışmaya istekli olarak boşanmaya yaklaşın.

Koleksiyon eşyalarınızı nasıl böleceğiniz gibi nispeten önemsiz konulara takılabilirsiniz. Yine, bunun nedeni sizin veya eşinizin geçmişteki bir anıyı bırakamaması olabilir. Ancak bu yaklaşım, boşanmanızı tamamlamak için gereken süreyi (ve yasal ücretleri) artıracaktır. Küçük şeyleri dert etmeyin. Bunun yerine, "büyük resim insanı" olmaya çalışın. Küçük konularda bazı tavizler verin ve çocuklarınızı ne zaman göreceğiniz gibi önemli konulara daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

6. Mahkemede Herşey Gerçekleşmez

Boşanma davasında işler yolunda gitmediğinde, eşlerden biri görüşmeleri sona erdirmek ve mahkemeye gitmekle tehdit edebilir. Ancak, boşanma davasına giden yol uzun ve maliyetlidir. Bir boşanma maliyeti, genellikle anlaşmazlığın konusu olan varlıkları tüketebilir. Basit meselelerin bile tamamlanması birden fazla mahkeme günü gerektirebilir ve binlerce türk lirası harcadıktan sonra, eşler ve avukatları, bir hakimin nasıl karar vereceğine dair toplam belirsizlikle baş başa kalır.

7. Mahkemeye Alternatifleri Düşünün

Çoğu insan tüm boşanmaların mahkemede sonuçlandığını düşünüyor. Aslında boşanma davalarını çözmenin alternatif yolları var. Bir yöntem, bir arabulucunun (boşanma davalarında çalışmak üzere özel olarak eğitilmiş tarafsız üçüncü şahıs) boşanmış eşler arasında yüz yüze müzakereleri kolaylaştırdığı ve karşılıklı anlaşmalar yapmalarına yardımcı olduğu "arabuluculuktur". Arabulucu, arabuluculuk süreci devam ederken genellikle her eşin bir avukata danışmasını tavsiye eder.

"Anlaşmalı boşanmada" her eş bir ortak avukat tutar ve tüm taraflar davayı mahkemeye gitmeden çözmeyi kabul eder. Karar verme sürecine yardımcı olmak için profesyonellerden oluşan bir ekip toplanır. Avukatların yanı sıra, olağan ekipte ruh sağlığı uzmanları ("boşanma koçları" ve çocuk uzmanları olarak görev yapan) ve muhasebeci veya mali danışman gibi tarafsız bir finans uzmanı bulunur. Yüz yüze görüşmeleri, e-postaları ve telefon görüşmelerini kullanarak eşler ve işbirlikçi ekipleri vakadaki her konuyu ele alır.

Arabuluculuk veya anlaşmalı boşanmayı seçmenin en büyük yararı, boşanan eşlerin kendi kararlarını vermelerini sağlamasıdır. Örneğin, ebeveynlik zamanını bölerken bir yargıç, diğer birçok durumda kullanılan standart bir program seçebilir. Arabuluculuk ve işbirliğinde eşler, çocuklarının ihtiyaçlarına en uygun ebeveynlik planını yapılandırabilirler.

Ancak bazen bir sorunu çözmenin tek yolu mahkemedir. Örneğin, eşiniz sizi veya çocuğunuzu aile içi şiddete maruz bırakırsa, koruma tedbiri talebinde bulunmanız gerekecektir. Veya eşinizden acil mali yardıma ihtiyacınız varsa, bir hakimden size geçici nafaka ve/veya nafaka vermesini istemeniz gerekebilir. Eğer öyleyse, mahkemeye gitmeniz ve yardım için bir avukata danışmanız gerektiği gerçeğini kabul etmek en iyisidir.

(En Hızlı Şekilde Nasıl Boşanırsınız? Süreci Kısaltmak için 13 İpucu yazımıza göz atabilirsiniz.)

8. Avukatınıza ve Eşinize Karşı Dürüst Olun

Davanızı doğru bir şekilde analiz edebilmesi ve size uygun tavsiyelerde bulunabilmesi için boşanma avukatınıza tüm önemli gerçekleri sağlamanız gerekir. Avukatınızdan bir şey saklasanız bile, gerçekler her halükarda ortaya çıkabilir (örneğin, eşiniz üçüncü bir taraftan gizli gerçekleri keşfedebilir veya belgeleri inceleyebilir). Bununla birlikte, o zamana kadar, ön plana çıkmamanız, davanıza ve iyi bir sonuç elde etme yeteneğinize zaten zarar vermiş olabilir.

Aynı şekilde eşinize karşı da dürüst olmalısınız. İzmir'de boşanmış eşler, gelirleri, giderleri, varlıkları ve borçları ile ilgili eksiksiz bilgi ve belgeleri gönüllü olarak belirtmelidir. Buna ek olarak, yasa eşlerin yeni gerçekler ortaya çıktıkça bu bilgileri güncellemelerini şart koşuyor.

9. Ev Mobilyaları ve Mobilyaları Envanterini Oluşturun ve Önemli Belgelerin Kopyalarını Yapın

Büyük bir şarap koleksiyonu veya pahalı bir sanat eseri gibi mobilyalar, mobilyalar ve diğer değerli eşyalar üzerindeki anlaşmazlıklar, evinizin eksiksiz bir envanterini aşağıdaki şekilde alarak önlenebilir:

  • Her eşyanın fotoğrafını çekin ve yemek takımı gibi küçük öğelerin fotoğraf setlerini birlikte kullanın
  • Her fotoğrafta o günün gazetesinin ön sayfasını kullanarak fotoğrafın daha erken bir tarihte çekildiği iddialarını ortadan kaldıran bir "zaman damgası" oluşturun
  • Fotoğraflarınızı güvenli, korumalı bir yerde saklayın
  • Bulundukları yer ve her birinin tahmini değeri de dahil olmak üzere tüm öğelerin bir listesini oluşturun ve Envanterinizdeki kalemler için sigorta envanteri isteyin.

Katı kurallara rağmen, bazı boşanmış eşler, evlilik öncesi anlaşmalar gibi önemli belgeleri gizleyecek veya imha edecektir. Boşanma davası açmaya karar verdiğinizde veya eşinizin bunu yaptığını öğrendiğiniz anda önemli belgelerin kopyalarını çıkartarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

10. Makul Beklentilere Sahip Olun

Bazen boşanmış eşlerin tamamen mantıksız veya yasalara aykırı amaçları olabilir. Boşanma davanızın hızlı bir şekilde çözülmesini istiyorsanız, yasanın davanıza nasıl uygulandığını anlamanız ve sonuç hakkında makul bir beklentiye sahip olmanız gerekir. Davanızdaki olası sonuçları daha iyi anlamak için bir avukata danışmak isteyebilirsiniz. Şu anda bir boşanma avukatına ihtiyacınız varsa, ön görüşme için bizimle 0553 614 64 16 no'lu telefondan iletişime geçin.

İzmir Avukat, İzmir Avukatları, İzmir Avukat Tavsiye, İzmir Boşanma Avukatı, İzmir Boşanma Avukatı Tavsiye, İzmir Boşanma Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı, İzmir Ağır Ceza Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı Tavsiye, İzmir İş Davası Avukatları, İzmir İş Davası Avukatı, İzmir İş Mahkemeleri Avukatları, İzmir Ceza Avukatı, İzmir Anlaşmalı Boşanma Avukatı, İzmir Nafaka Avukatı, İzmir Çekişmeli Boşanma Avukatı, İzmir İcra Avukatı, İzmir İş Kazası Avukatı, İzmir Miras Avukatı, İzmir İcra Avukatı, İzmir Tazminat Avukatı, İzmir Yabancılar Avukatı, İzmir Vatandaşlık Avukatı, İzmir Deport Avukatı
İzmir Avukat, İzmir Avukatları, İzmir Avukat Tavsiye, İzmir Boşanma Avukatı, İzmir Boşanma Avukatı Tavsiye, İzmir Boşanma Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı, İzmir Ağır Ceza Avukatları, İzmir Ağır Ceza Avukatı Tavsiye, İzmir İş Davası Avukatları, İzmir İş Davası Avukatı, İzmir İş Mahkemeleri Avukatları, İzmir Ceza Avukatı, İzmir Anlaşmalı Boşanma Avukatı, İzmir Nafaka Avukatı, İzmir Çekişmeli Boşanma Avukatı, İzmir İcra Avukatı, İzmir İş Kazası Avukatı, İzmir Miras Avukatı, İzmir İcra Avukatı, İzmir Tazminat Avukatı, İzmir Yabancılar Avukatı, İzmir Vatandaşlık Avukatı, İzmir Deport Avukatı